Hastanelerde Çalışmak

Hastaneler de çalışmak gerçekten de çok zordur. Çünkü sağlık sektörü başlı başına hasta ve sorunlu insanların bir araya toplandığı yerlerdir. Herkes gittiği hastanelerde işini hızlı bir şekilde bitirmek ister. Bu da yer yer hastalar arasında kavgalar çıkmasına neden olur. Yoğunluğun çok yüksek düzeyde olduğu ülkemiz hastanelerinde çalışmak gerçekten de çok güç olsa gerek.

Hastane çalışanlarının öyle çalışma saatleri olabiliyor ki katlaması gerçekten de zor çalışma saatleri geçirebiliyorlar. Öyle ki bazı doktorlar, özellikle de asistanlık ve uzmanlık seviyesinde 36 saate kadar nöbet tutabilmekte ve hatasız bir şekilde işini yapması beklenmektedir. Bu uzun çalışma saatlerinden sonra ise, birçok doktor izin kullanamamakta ve ertesi gün aynı şekilde mesaisine devam etmektedir. Bu durumun ne kadar sağlıklı olduğu tartışmaları hala devam etmekte olsa da henüz hiç bir çözüm getirilmemiştir. Nedeni ise, Türkiye’de doktor açığının inanılmaz yüksek seviyede olmasıdır. Bu nedenle son yıllarda yabancı ülkelerden doktor bile ithal edilmektedir.

Çalışmalar, Türkiye’deki doktor açığının yaklaşık 50.000 civarında olduğu göstermektedir. Her ne kadar, bakanlık açığın yakın zamanda kapanacağını bildirse de Türkiye de insanların yaşam biçimi ve sağlıklı beslenmesi ile ilgili bilinçlendirme yapılmadığı müddetçe artan nüfus ile beraber doktor açığı da devam edecek gibi gözükmektedir.

Özel hastaneler de çalışan personeller ise; uzun saatler çalıştırılmaktan, fazla mesai ücreti alamamaktan ve düşük ücretlere zorunlu kalmaktan çok fazla şikayetçi olmaktadırlar. Aslında bunu dile getirmekte fazlasıyla hakları var. Çünkü özel hastanelerde çalışanlar, sadece sağlık değil, idari personelde dahil olmak üzere çok fazla çalıştırılmaktadır ve bu da çalışanların verimliliğinde inanılmaz düşüklüğe neden olmaktadır.

Eskiden Çin gibi ülkelerin asgari ücretleri ve çalışma saatleri hakkında insanlar aralarında kötü yorumlarda bulunurdu. Şimdi ise ucuz işçi ülkesi olmada Çin’i yakalamış durumdayız. Aramız da dolar bazında çok da büyük bir fark yok. Bizde asgari ücret 2019 yılı itibariyle dolar bazında 469 dolar iken (1 Dolar=5.45 TL), Çin de ise 365 dolar civarındadır. Ülkemiz de ki son zamanlarda yaşanan yüksek enflasyon ise hayat pahalılığı ve asgari ücretin alım gücü bakımından Çin’in çok altında kalmaktadır.