Hastaneler, televizyonlardan alışkın olduğumuz kötü haberlerin dışında, bir takım güzel anlara da sahne olabilmektedir. Fakat bunları genellikle televizyonlarda göremeyiz. Hastaneler maalesef birçok insanın hayatını kaybettiği ama aynı zamanda bir o kadar da insanın dünyaya geldiği yerlerdir. Bu nedenle hastaneler hayatımızın önemli bir parçasıdır. TÜİK verilerine göre her yıl Türkiye’de ortalama 1 milyonun üzerinde bebek dünyaya gelmektedir.

[b]Hayata Gözlerini Aç[/b]

Hastaneye bir yakınınızın ya da ailenizden birinin doğumu için gittiyseniz, bekleyişin heyecanına siz de kapılabilirsiniz. Dünyaya gelecek olan bebek için tüm aile orada hazır kıta beklemektedir. Herkesin gözlerinden okunan bu mutluluğa tanık olmak, hepimiz için gerçekten de büyük bir şanstır. Hastanelerde zorlu geçen günlerin belki de en güzel anları doğumhanelerde yaşanır. Ya da hastanelere hastalık dışında gittiğimiz ender güzellikteki zamanlardır doğumlar. Sanki kendimizi bir düğüne gider gibi hissederiz. Çünkü doğacak bebeğin ailesi için doğum bir bayram havasıdır adeta.

Hastanelere gittiğimiz anların belki de en güzeli olan doğumlar, çalışanlar için de heyecanlı bir operasyonun gerçekleşmesidir aynı zamanda. Çünkü doğum için aile yakınları, bilhassa da eşler doktorların yanından ayrılamaz, onların söyleyecekleri her kelimeyi dikkatlice dinlerler. Zaman geçtikçe artan heyecan, bebeğin dünyaya gelmesiyle yerini rahatlamaya bırakır.

Doğumlar televizyon haberlerine de konu olabilmektedir. Fakat bir doğum ile haberlere konu olabilmek için, dördüz ya da beşiz gibi hepsi bir arada paket dünyaya getirmeniz gerekebilir. Bazı zor durumdaki aileler için bu durum, bir yandan müthiş bir mutluluk duygusu içermekle beraber, bir yandan da maddi olarak çocuklarının geleceği hakkında endişe duymalarına neden olmaktadır.

Bazı özel hastaneler ailelerin bu mutlu anlarına daha fazla mutluluk katabilmek adına hastaların odasını süslemekten tutun da, misafirler için ikramlara kadar katkıda bulunur. Tabii her şeyin bir bedeli de vardır. Ancak yaşanılan en güzel anı sizin için özel kılmak adına bu masrafa katlanılabilinir.

[b]Yaşama Dön[/b]

Yalnızca doğmak mıdır, gözlerimizi açmak ? Aynı zamanda hastaneler, hayata dönme umudunu yitirmiş insanların gözlerini açtığı yerlerdir. Bu sefer yakınları günlerce belki de haftalarca, tıpkı doğum anını bekleyen aileler gibi beklerler hastanın hayata dönmesini. Hastaneler, her anlamda insanların yaşama gözlerini açtığı mekanlardır aslında.