Hastanelerde yaşanan olayları ve gelişmeleri zaman zaman televizyonlardan ya da diğer yayın organlarından takip etme şansını yakalarız. Bir de buralarda gerçekleşen ama genelde birçoğumuzun görmezden geldiği olaylar vardır. Özellikle hastanelere daha adım atmadan otoparklarda başlayan kavgalar, hastasını bırakmak için uzunca bir süre hastane önünü arabasıyla meşgul edenler, gereksiz yere ayakta yürüyebilen hastalara eşlik eden korumalar ve tabi ki çalışma ortamının huzurunu kaçırmak için elinden geleni yapan kendini bilmezler. Bu kadar hadisenin yaşandığı hastaneleri televizyonlarda yayınlamaya kalksak, yatar kalkar halimize ya güler ya da ağlarız.

[b]Yaşamınız Sizin İçin Ne Kadar Değerli?[/b]

Hepimiz için yaşam değerlidir. Kime sorsanız yaşamı kendisi için değerlidir. Yaşamımı önemsemiyorum diyen de aslında fazlasıyla önemser. Önemsememesi için bir dakikalığına sağlığı kaybetmesi yeterlidir. Peki o halde neden hastanelerde insanlar birbirlerine saldırır? Neden herkes her konuda bu kadar haklı gibi gözükmek ister? Çalışanlar bir yanlış yapsa ya da hakkınız yense dahi kimsenin kimseye saldırmaya hakkı yoktur, birbirini öldürmeye teşebbüs etmek ise kabul edilemez bir durumdur. Unutmamak gerekir ki saldırdığınız bir meslektir ve birgün herkesin doktora ve sağlık personeline ihtiyacı olacaktır, hem de en zor anında. Bu nedenle yaşamımızın önemli olduğunu düşünüyorsak sağlık çalışanlarına ve hastalara saygılı olmak zorundayız.

[b]Hastanelerin Fiziksel Tasarımı Herkesi Etkiler[/b]

Hastanelere gelen insanlar için bazen aradığı yeri bulamaması büyük sıkıntı yaratır. Özellikle büyük hastanelerde bu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Sürekli o hastaneye gitmiyorsanız ”Sora sora Bağdat’ı arar ” gibi dolaşmanız gerekebilir. Bu da hastanelere gelen hastaların hayatını zorlaştırmaktadır. Özellikle hastalığınız ağırsa, büyük bir hastaneye gelirken yanınızda birisini getirmekten başka çareniz yoktur. Aksi halde oradan oraya bürokrasi ve prosedürler ile uğraşmaktan ruhunuzu teslim edebilirsiniz. Hastanelerdeki kalabalığı da üstüne ekleyecek olursak, insanlarla koridorlarda çarpışmamak için özel bir çaba göstermeniz gerekebilir. Bu nedenle hastanelerin tasarımı usta mimarların ve mühendislerin eline bırakılmalıdır. Yoksa herkes iyi bilmektedir ki Türkiye olarak inşaat yapmada üstümüze yoktur. Hastanelerde yaşamı olumsuz etkileyen bu unsurlar çalışanların ve hastaların zaman kaybetmesine neden olmakta, zaten gergin olan ortamın daha da gerilmesine neden olmaktadır.