Hastaneler Çalışmak İçin Tehlikeli

Hastaneler artık çalışmak için çok tehlikeli işler sınıfına alındı. Son yıllarda hastanelerde çalışanlara yapılan saldırılar bunun en büyük nedeni. Ancak hastaneler de tehlike sadece saldırılar değildir. Çalışanların iş güvenliği aynı zamanda yangın, elektrik, kimyasal maddeler ve tıbbi malzemelerden kaynaklı da olabilir. Bu nedenle hastanelerde ki iş güvenliği ortamının çok iyi sağlanması gereklidir. Çünkü hastaneler her an her saniye tehlikelere açık yerlerdir.

[/b]

Özellikle tıbbi malzemelerden ve bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı tehlikelere çok açık olan hastane personeli, yapılan araştırmalarda yüksek oranda kan ve sıvılardan kaynaklı kazalar sonucu hastalık kapabilmektedir. Bir diğer en çok yaşanan kaza ise tıbbi gereçlerden kaynaklı kesikli yaralanmalardan meydana gelmektedir. Bu iş kazalarına en çok sebebiyet veren şey ise insan faktörüdür.

Hastanelerde uzun saatler çalışmak zorunda kalan insanlarda meydana gelen dikkat dağınıklığı ve stres gerekli tedbirleri alınmasını da engellemektedir. Özellikle de iğne ucu batmasından kaynaklı bulaşıcı hastalıklar da hepatit ve aids virüsü karşılaşılabilecek en tehlikeli hastalıklar arasındadır. Bu tür hastalıklara ve yaralanmalara da tabi ki daha çok hemşireler yakalanmaktadır. Onları sırasıyla hekimler ve temizlik personeli takip etmektedir. Hastanelerde hijyenin çok önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak görevliler sağlık personeli dışında olan çalışanlar oldukları için, bu tip bulaşıcı hastalıklara karşı daha tedbirsiz davranabilirler. Bu nedenle temizlik görevlileri iş başı yapmadan önce sıkı bir eğitimden geçirilmelidir.

Kimyasal maddelerde, çalışanlar için tehlikeli olabilmektedir. Özellikle insan cildinde yarattığı tahribat, bazen ciddi boyutlara varabilmektedir. Bu sebeple çalışanlar bu maddelere ve ilaçlara karşı tedbirli davranmalıdır.

Hastanelerde sağlık personelinin uğradığı saldırılarda gündemden hiç düşmeyen bir diğer sorundur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki sağlık personelinin diğer hizmet sektörü çalışanlarına oranla saldırıya uğrama ihtimali yaklaşık 20 kat daha fazladır.

Görüldüğü üzere hastaneler birçok iş kazasına ve hastalığa açık yerledir. Bu nedenle güvenli bir iş ortamı için gerekli tüm tedbirler, yeterinden daha fazla bir şekilde alınmalıdır. Bu konuda özellikle iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri sürekli denetimden geçirilmelidir. Devlete ve kurumlara burada büyük iş düşmekte olduğu tüm sağlık çalışanlarının sağlığı için çok önemlidir.