Günümüzde hemen her şehirde hastane vardır. Yaşamın olmaz ise olmazı hastaneler, aynı zamanda insanların hayatlarının bir bölümü geçirdikleri yerledir. Hepimiz biliriz ki hastanelerin büyük çoğunluğunda yaşam çok zordur. Bazıları dayanılmaz derecede havasız, bazısı hijyen olarak sıkıntılı ve bazıları ise adeta kutu gibidir. Bu hastanelerin büyük bir çoğunluğunu ise devlet hastaneleri oluşturur. Halen onarılması ya da yıkılıp yeniden yapılması gereken birçok hastane vardır. Devlet ise bu ihtiyacı görerek son yıllarda hastane sayısını artırmaya ve yenilemeye başlamıştır. Çünkü giderek artan nüfus ve ülke olarak hastanelerden çıkamıyor olmamız, bu ihtiyacı artıran en büyük etkendir. Ancak bir de öyle hastaneler vardır ki size 5 yıldızlı bir otele tatile gelmişsiniz izlenimi verebilir.

Eğer sizde parayı bastırıp lüks bir hastaneye giderseniz kendinizi ayrıcalıklı hissedebilirsiniz. Fakat bu hastanelerde ücretler öyle yüksektir ki bir kez gidip, bir daha kapısının önünden geçemeyebilirsiniz. Fakat gün boyu hastanede işiniz var ise ya da bir yakınınıza refakat için oradaysanız, bu lüks hastanelerde yaşam, sadece hastalar için değil, aynı zamanda tüm ziyaretçiler düşünülerek inşa edilmiştir. Gönül ister ki tüm hastanelerimiz böyle rahat ve güzel olsun. İnsan daha içine girmez iyileştim deyip çıkabiliyor bu hastanelerden.

En iyi hizmete sahip bu lüks ve konforlu hastaneler sadece fiziki özelliklerine göre buna sahip olamıyor maalesef. Aynı zamanda en iyi tedaviyi, hijyeni, güvenlik tedbirlerini ve hasta memnuniyetini sağlamaları da gerekli. Bunun seçiminde Sosyal Güvenlik Kurumu belirli kriterlere göre sınıflandırmalar yaparak, en iyi özel hastaneleri belirliyor ve sitesinde bu hastaneleri açıklıyor. Fakat her yerde olduğu gibi, bu hastanelerde de çalışanlar açısından değerlendirme ölçütü, ne derece önemli bir kriter bilinmemektedir. Çalışanların çalıştıkları hastaneden; ne ölçüde memnun olduklarını, ücretlerin yeterliliğini, şikayetlerini, çalışma saatlerini ve hastanelerin gelişimlerine ne derecede önem verdiğini saptamak belirlemede önemli bir kriter olmalıdır.

Dışarıdan bazı yerler yaşanılabilir olarak gözükebilir fakat, hastanelerde bu yaşamı belirleyen kriterler fazlasıyla mevcuttur. Bu nedenle hastanelerin sadece güzel olması yeterli olmayabilir. Çalışanlar için ortamın ne kadar iyi olduğu da alınan hizmette belirleyici bir kriterdir.