Hastaneler de yaşam öylesine hızlı ve yoğundur ki belki de sirkülasyonun en yoğun olduğu yerlerdir. Poliklinik önlerinde bekleyen yüzlerce hasta, ellerinde kağıtlar ile koşuşturanlar, yakınını kaybetmenin üzüntüsüyle feryat edenler ve onları sakinleştirmeye çalışan birçok insanı hastanelerde görebilirsiniz. Bazen hiç hoş olmayan durumlar karşımıza çıksa da bazen de yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi sevincini yaşayan insanların mutluluğuna da ortak olabilirsiniz. İşte tüm bu saydıklarımız, hastanelerin ne kadar yaşamın içinden gerçekler ile dolu olduğunu bizlere gösterir. Hasta olmasanız bile sırf bir gününüzü orada olup bitenlere izlemeye ayırsanız, görecekleriniz ve duyacaklarınız sizi hayrete düşürebilir.

Hastaneler de çalışanların yanında bir süreliğine orada kalmak zorunda olan hasta yakınları da vardır. Onların işi de en az çalışanlar kadar zordur. Evinden uzakta, hastasının yanından ayrılmadan günlerce belkide haftalarca beklemek zorunda kalabilen hasta yakınları için, hastanede yaşam hiç de kolay olmamaktadır. Özellikle hastane ortamının refakatçiler için uygun olmadığı hastanelerde, bu çok daha zor olabilmektedir.

Refakatçilik görevini yerine getiren hasta yakınları da aslında birer çalışan gibidir. Çünkü her an her saniye hastanın yanında olamayan hemşire ya da doktorların görevini de yerine getirmiş olur, refakatçiler. Bu nedenle refakatçi deyip geçmemek gerekir. Aslında önemli bir görevi yerine getirirler. Acil bir durumda hemşireleri uyarıp hastanın kontrol altında kalmasını sağlayan refakatçiler, yakını olmayan hastalarında eli kulağı olabilmektedir. Çünkü bazı hastalar kimsesizdir ve refakatçiler bu hastalara da gönülden yardımcı olarak, büyük bir görevi üstlenmiş olurlar.

Hastanelerdeki yaşamı kolaylaştırmak adına yeni yapılan ve yapılacak olan hastanelerin tasarımı ve projelendirilmesi bu anlamda çok büyük öneme haizdir. Bu nedenle hastanelerdeki yatak yetersizliğini ve hatta refakatçi olabilecek kişileri de hesaba katarak hastanelerin inşa edilmesi, buralardaki yaşamı kolaylaştırmada önemli rol oynayacaktır. Çünkü bazı hastanelerimiz öyle yetersiz yatak kapasitesine sahip ki değil refakatçiler, hastaları bile yatıracak yatak bulunamamaktadır. Bu da evinden uzaklara gitmek zorunda olan hastalar ve hasta yakınları için maddi manevi büyük bir maliyet yaratmaktadır.

Hastanelerin, yaşamın gerçeklerinin yaşandığı yerler olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle hastanelerde görünen tüm hadiselerin farkında olarak hastanelerde hassas ve duyarlı olmakta herkese büyük iş düşmektedir.