Ameliyathane denilince genellikle aklımıza kesilip biçilmek ya da benzeri şeyler gelmektedir. Bu nedenle toplumda hemen herkes ameliyathanelere düşmeyi istemez. Fakat ameliyathaneler de geçen zaman öyle hızlıdır ki neredeyse her saniye içeri bir yeni hasta girip diğeri çıkar. Günlük yaşantımız da evimiz de otururken bunları pek fark edemeyiz ve sanki yaşam herkes için günlük gülistanlıkmış gibi yaşamımızı devam ettiririz. İşte hayatın hiç de öyle olmadığı yerlerdir ameliyathaneler. Hastanelerin yaşayan beyni gibidir. Önemli birçok sağlık probleminin giderildiği yerlerdir buralar. Birçok hastane için de ameliyat konusunda saygın olmak, hastaneler arasında itibar unsurudur.

Ameliyathanelerde çalışmak kolay iş değildir hem hemşireler hem de doktorlar için büyük riskler içermektedir. Bu sebeple hastanelerin hem hastalar hem de çalışanlar için güvenli ve sağlıklı yerler olması çok önemlidir. Çünkü alınan risk insan hayatıdır ve geri döndürülemez sonuçlara sebebiyet verebilir. Ancak bazı hastanelerde ameliyathane personeline gereğinden fazla mesai yaptırılmakta ve uzun saatler ayakta kalarak çok yorgun düşebilmektedir. Bazı günler öyle çok ameliyat olur ki ne yemek yemeye ne de dinlenmeye vakit bulabilirler. Bu da ameliyathanelerde ki riski artırabilmektedir. Bu sebeple hastanelerde çalışan ameliyathane görevlilerinin çalışma saatleri çok iyi belirlenmelidir. Unutulmamalıdır ki ameliyathaneler hasta yaşamının çok büyük risk altında olduğu yerlerdir. Aynı zamanda yaşanabilecek risklere karşı çalışanlara sürekli bilgilendirme eğitimleri verilmeli ve çalışan bilincinin artırılmaya çalışılması sağlanmalıdır. Çünkü bazı hastanelerin ameliyathanelerinde hassasiyetten ve ciddiyetten uzak bir durumda söz konusu olabilmektedir.

Çoğumuz hastaneye gittiğimiz de ameliyathaneleri görmeyiz ve doğal olarak buradaki yaşamdan pek fazla haberdar değilizdir. Ağır yaralıların ve önemli hastalıkların tedavisi burada yapılır. Ola ki bir yakınınız için kapısında beklediyseniz ne demek istediğimi anlarsınız ? Beklerken öyle kötü durumda olan hastalar ile karşılaşırsınız ki kendi yakınınızın durumunu bile bir süreliğine unutabilirsiniz. Orada beklemek hasta yakınları için gerçekten de zordur. Özellikle beklediğiniz kişi ölüm kalım mücadelesi veriyorsa beklemenin verdiği acı katlanarak artmaktadır. Hastanelere yolunuz düştüğünde ameliyathanelerin önünden geçecek olursanız bir süreliğine durup izlemeniz, oradaki yaşamı anlamanıza yetecektir.