Hastane Yaşamında Makineler

Hastane yaşamında makineler hastaların ve doktorların işini artık çok fazla kolaylaştırıyor. Atık modern hastanelerde de kontrol makinelerin elinde. İlerleyen yıllarda ise kendimizi tamamen robotların eline bırakmamız mümkün. Sadece bu makineleri kullanan kepçe operatörü gibi çalışanlar görebiliriz. ” Tabi bu kepçe kullanmaktan biraz daha hassas bir konu, çünkü altınız da taş toprak değil, insan olacak.”

Çalışma hayatımızda biz bu makineleri kullanırken makinelerde bizleri kullanarak sistemin çalışmasını sağlıyor. ” Nasıl ama ! Yarattığımız döngü de bizi, tıpkı bir şans oyunu makinesinin kolu gibi çeviriyor. Hepimiz kiraz gelirsek belki sistemi yenebiliriz.” Nelerdir bizi sürekli kullanan bu makineler ? Tabi ki ilk önce elimizin altındaki telefonlardan başlıyor. Adları da boşuna akıllı değil. Bir telefon elimizdeyse hiç bir yere gitmenize gerek yok; bankaya, elektrik idaresine, su idaresine, bilet almaya, alışverişe ve en önemlisi de casino oyunları oynamak istediğinizde bir kumarhanenin kapısını çalmanıza. İşte uzun nöbetlerde çalışan insanlar için telefon demek her şey demek. Ama şans oyunları konusunda bu makineleri dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü birçok insan artık telefonlarına şans oyunları uygulamalarını kolayca indirmekte ve ulaşmak için tam ehliyet sahibi olduğunu gösteren, bir kimlik ya da belge ibraz etmesine de gerek yok. Bu da insan sağlığında büyük risk teşkil etmektedir. Unutmayın onlar akıllı biz ise akıllı olduğumuzu sanıyoruz. Bu sebeple bu oyunlara herkes tarafından rahatça erişilmesinin önüne engel konulmalıdır.

İnsan hayatını her alanda kolaylaştıran makinelerin, ileride hastalıkların tedavisinin tamamen onların eline geçecek olmasından korkmalı mıyız ? Telefonlarımızı ve diğer birçok dijital ürünü yanlış kullandığımız gibi bu makineleri de yanlış kullanabilir miyiz ? Herhalde gülük yaşamda teknolojiyi çok da doğru kullanamayan bir ülke olarak, biraz ürkmüş olabilirsiniz. Ancak bu aletleri nihayetinde ne amaçla kullandığını bilen insanlar kullanacak ve tek amacıda sizi tedavi etmek olacaktır. En azından şimdilik bunu umut ediyoruz. Biraz kıyamet sonrası bilim kurgu yapacak olursak da, zaten hepimiz birer makine haline dönüşmüş durumdayız ve geriye sadece yarattığımız makinelerin bizi de biyolojik olarak tamamen birer makinelere dönüştürmesi kaldı.