Hastane Temizlik Çalışanları

Hastaneler birçok iş yerine göre hijyen konusunda çok daha hassas yerlerdir. Çünkü binlerce hasta gün içerisinde hastaneleri ziyaret eder ve tuvaletlerden tutunda, tuttuğunuz her yere kadar gerekli hijyen ortamının sağlanması gerekir. Ayrıca hastanelerde bir diğer en önemli husus ise, hava sirkülasyonunun düzgün bir biçimde sağlanmasıdır. Aksi takdirde inanılmaz yoğun olan hastane ortamında havasızlık, virüslerin aynı ortamda kümelenmesi ve kötü koku sizi daha da hasta edebilir. Burada da temizlik görevlilerine büyük iş düşmektedir. Ancak temizlik çalışanlarının her yerde olduğu gibi hastanelerde de çalışması çok zor şartlar altında gerçekleşir.

[/b]

Hepimiz hastanelere gideriz ve genellikle de belirli bir süre doktor muayenesi için bekleriz. Sonrasında ise oradan oraya elinizde evraklarla koşuşturmaya başlarsınız. Beklediğiniz yerlerde karşınıza çıkar ama o an içerisinde önünüzden geçse dahi fark edemeyebilirsiniz. İşte onlar temizlik görevlileridir. Gün boyu hastanelerde temizliği sağlamaya çalışırlar. Özellikle de hasta odalarının olduğu yerde sıkça karşılaşabilirsiniz. Çeşitli kimyasal temizlik gereçleri ile her yeri temizlerler. Ancak bazı durumlarda öyle kötü durumlar ve pislikler ile karşı karşıya kalabilirler ki siz olsanız hastaneye bir daha dönmemek üzere terk edebilirsiniz. Bu nedenle temizlik görevlilerinin katlandığı görev hiçte kolay değildir ve herkes altından kalkamaz.

Temizlik görevlilerinin esas görevi tabi ki gerekli hijyen ortamını sağlamaktır. Aksi takdir diğer hastane çalışanları da tehlikeli hastalıklara yakalanabilir ya da sürekli mesleklerini aksatacak şekilde hastalığa yakalanabilirler. Bu durumda, hali hazırda yeterli personele sahip olmayan hastaneleri ve hastaları zor durumda bırakabilir.

Hastane hijyenini sağlamakla görevli personel sürekli eğitimlere tutulmalı ve hijyen konusunda sağlaması gerektiği bilinci bu eğitimlerde alabilmelidir. Bilinçsiz bir şekilde çalıştırılan personel, hastane ortamına faydadan çok zarar verebilir. Hastanelerin bu konuda yeterli hijyene sahip olup olmadığı da ayrıca devlet tarafından sıkı kontrol altında tutulmalı bilhassa, özel hastanelerin bu konuda gerekli kriterleri yerine getirip getirmediği düzenli bir biçimde kontrol edilmelidir. Çünkü karlılığın birinci kriter olduğu birçok özel hastane bazı tedbirleri almakta vurdumduymaz davranabilir.