Hastanelerin çalışma ortamı insan merkezlidir. Bu sebeple yapılacak hatalar ve yanlışlar büyük risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. O halde bu tip yerlerde çalışanlara rahat bir çalışma ortamı sağlamakta çok önemli bir husustur. Çünkü sağlık herkes için önemlidir. Sağlık kuruluşlarının verdiği hizmet açısından da değerlendirilmesi, çalışan ortamının uygun olmasına da bağlıdır. Ancak, ülkemiz hastanelerinde artan çalışma yükü bu durumu biraz güçleştirmektedir. Çünkü sağlık kuruluşlarının yoğunluğu toplumunda ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Toplumsal sağlık tüm ülke için çok önemli bir olgudur. Çünkü bir toplum ne kadar sağlıksız ise, o ülkede sağlık harcamaları da bir o kadar fazla olacak ve insanlar hastanelerden çıkamaz hale gelecektir. Ülkemizde de ciddi bir sağlık problemi olduğu kesindir. Çünkü hastanelere gittiğinizde iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde kalabalıktır. Bu durum hastanelerdeki iş yükünü artırmakta, çalışanlara da gereğinden fazla yük bindirmektedir. Hastanelerde personel eksikliğini de düşünecek olursak bu katlanarak artmaktadır. O halde önce ülke olarak sağlıklı yaşam koşulları uygulamamız gerekmektedir. Önce bireyden başlayıp, toplumun geneline yayılması gereken sağlıklı yaşam; yayılabilmesi durumunda ülkemiz için hastanelerin çok daha iyi hizmet vermesine neden olacaktır.

Bir toplum ne kadar sağlıklı ise hastanelerde bir o kadar rahat çalışacak bu da çalışanların konsantrasyonunun da artışa ve mesleğini de daha fazla severek yapmasına vesile olacaktır. Ancak ülke olarak bu konuda kat etmemiz gereken daha çok yol olduğu kesindir. Çünkü sağlıklı yaşam için gerekli olan düzenli spor ve beslenme, halen birçok kesim tarafından küçük düşürücü bir yaşam tarzı ya da zayıflık olarak algılanmaktadır. Bu durumu özellikle yollarda, spor yapmaya çalışan bireylere tuhaf gözler ile bakan insanlardan da anlayabilirsiniz.

Yaşam süresi bakımından OECD verilerine göre Türkiye’de ortalama yaşam süresi 79 yıl olarak belirlenmiştir. Dünyada bu sıralama içerisinde 40. sırada yer almaktayız. Aslında işe sadece rakamsal olarak değil, bir de sağlık olarak bakacak olursak, birçok insan bu yaşa kadar ne kadar sağlıklı yaşayabiliyor esas önemli olan da budur.

Çıkan sonuç aslında basittir; her şey genelden başlamaktadır ve ne kadar sağlıklı bir toplum yaratırsak hastanelerimizde bir o kadar sağlıklı hizmet verebilecektir.