Ambulans Şoförü Olmak Zor

Ambulans şoförü olmak için her ne kadar bir takım basit kriterleri yerine getirmek kolay olsa da esas iş şoför olduktan sonra başlamaktadır. Ambulans şoförleri aldıkları sorumluluk gereği, bir aracı kullanmaktan çok daha önemli bir işi yerine getirirler. Her an geçen bir ambulans sesi duyduğumuzda eğer arabanın içindeysek nereye kaçacağımızı ve nasıl yol vereceğimizi bazen bilemeyiz. Ambulans şoförleri için zorlu bu gibi durumlar ne gibi sorunlara yol açmaktadır, inceleyelim.

[/b]

Ambulans şoförleri acil hastaları taşırken bir birinden zorlu engeller ile karşılaşır. Bunlardan en başlıcası trafik sorunudur. Maalesef büyük şehirlerimizdeki trafik sorunu ambulansların ilerlemesini engellemekte, birçok hasta da zamanın da hastaneye yetiştirilememesinden dolayı hayatını kaybedebilmektedir. Bu esnada o ambulansın içinde şoför olmak gerçekten de zordur. Çünkü bir insanın hayatı ya da geleceği o şoförün elindedir. Her yönden baskıyı hisseden şoför, her şey yolunda giderse zamanında ve kazasız belasız bir şekilde acilin kapısına varmak zorundadır.

Aslında fark etmesek de günlük yaşantımızda birçok ambulans trafik kazasına karışmaktadır. Bu kazalar da suçlu bazen diğer araç sürücüleri bazen de ambulans şoförleri olabilmektedir. Türkiye’deki trafik sıkıntısı maalesef büyük boyutlardadır. Bununla ilgi bilgileri Trafik Hizmetleri Başkanlığından edinebilirsiniz. Toplum olarak hiç bir yerde kanun tanımaz oluşumuz, trafikte de kendini fazlasıyla hissettirmektedir. Bir başkasının hakkına olan vurdum duymazlığımız, insan hayatına mal olabilmektedir. Özellikle sürücüler tarafından emniyet şeritlerinin kapatılması hatta bazen ambulanslara yol bile verilmemesi, bu sorumsuzluğun boyutunu ortaya koymaktadır.

Ambulans şoförlerinin karşılaştığı sorunlar üzerine yapılan bir çalışmada; haberciler ambulansa alınarak senaryo gereği bir trafik kazası anonsuna gidilmiştir. Muğla’da yapılan bu çalışmada da görülmüştür ki birçok şoför vurdumduymaz davranmakta ve hatalı yol vermelere neden olduğu tespit edilmiştir. Bu tip durumların büyük şehirler de çok daha sık yaşandığı ve büyük şehir yaşantısında insanların, trafikte kendinden başkasını düşünmediğini göstermiştir.

Bir ambulans gördüğümüzde içinde kendimizin de olabileceğini ve acılar içinde hayata tutunmaya çalışan insanları hiç bir zaman unutmamak gerekir. Bu konuda trafikte ambulans şoförlerinin işini kolaylaştırmak adına gerekeni yapmamız ve toplumsal bilgilendirme eğitimlerinin devlet tarafından artırılması gerekmektedir.