Aciller Çok Yoğun

Aciller Türkiye’ de her an her saniye yoğun geçer ve acillerde çalışmak ülkemiz de çok zorlu bir görevdir. Türkiye de hastanelere sadece gözlemlemek amaçlı giderseniz ilk göreceğiniz şey şudur; ” Bu kadar insan gerçekten de hasta mı ? ” Ortalıkta inanılmaz bir koşuşturmaca, poliklinik önlerinde oluşan uzun kuyruklar ve çalışanların suratlarında ki bıkkınlık ifadesi ilk göze çarpan unsurlardır. Acillerin de bundan hiç bir farkı yoktur.

Yapılan istatistikler göstermektedir ki ülkemiz de 100 milyondan fazla insan her yıl acillere başvurmaktadır. Bu da bir kişinin neredeyse yılda 2 defa acile başvurması anlamına gelmektedir. İşin içler acısı olan tarafı da bu hastaların neredeyse yüzde 70’inin acillik hasta olmamasıdır. Maalesef, her yeri boş yere meşgul etme sevdamız sağlıkta da kendini göstermektedir.

Bu kadar çok hastanın gereksiz yere acile başvurması, çalışanları da zaman zaman çileden çıkartma noktasına getiriyor. Bazı bölgelerde ise öyle durumlar yaşanmaktadır ki çalışanlar, acile gelen kendini bilmez kişilerin bir takım tıbbi malzemeleri zorla ve tehditle almaya çalıştığını hatta bu nedenle olay çıkarttıklarını bile söylemektedir. Acillerde özellikle de geceleri istenmeyen durumlar daha çok yaşanabilmektedir. Aşırı alkol ya da uyuşturucu madde ile kavgaya karışmış kişiler olaylarını buralarda da devam ettirmekte, yer yer güvenlik güçleri bile bu yaşananlara engel olamamaktadır.

Aynı zamanda acil servis çalışanları ile yapılan çalışmalar, çalışanların yoğun prosedürler, yetersiz ekipman, personel azlığı, fiziksel ve psikolojik yorgunluk, şiddete uğrama, çalışanların bir birleri ile olan uyumsuzluğu ve yetersiz eğitim gibi birçok konuda şikayetleri bulunmaktadır. Yönetsel faaliyetlerde de hastaneler ciddi sorunlar yaşamakta ve bu da büyük problemlere yol açmaktadır. Ayrıca acillerin güvenliği konusunda da yeterli tedbir alınamamakta, bu ise çalışanların güvenliğini tehdit etmektedir.

Ülke olarak bilinçsiz yaşam biçimimizden dolayı hastalıklar giderek azalacağı yerde artmaktadır. Bu da hastanelerin ve acillerin dolup taşmasına neden olmakta, çalışanların da yetersiz kalmasına sebebiyet vermektedir. Son yıllarda artan hastane sayısı ve yaşanan olumlu gelişmelere rağmen halkın sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.